ЗНАЧЕННЯ ХАРЧУВАННЯ

У ПРОФІЛАКТИЦІ КАРІЄСУ У ДІТЕЙ

Пам'ятка для батьків

Надходження з їжею достатньої кількості білка, мінеральних речовин і вітамінів забезпечує повноцінне формування зачатків зубів та дозрівання емалі зубів, які прорізуються, що підвищує їх стійкість до карієсу, тому харчування дитини має бути різноманітним.

/Files/images/shef-kuhar/Питание-подростков.jpg

• Для дітей першого року життя важливо своєчасне введення догодовування і прикорму (за призначенням педіатра): фруктові соки, фруктові та овочеві пюре, сир, яєчний жовток та ін.

• Для дітей старшого віку необхідний щоденний прийом молочних продуктів (молоко, кефір, сир та ін.), свіжих овочів і фруктів, зелені, житнього хліба.

Бажано 1 -2 рази на тиждень включати в меню морські продукти: рибу, креветки, морську капусту та ін., що містять набір мікроелементів, які зміцнюють зуби.

• Чай, особливо зелений, містить мікроелемент фтор, що має протикаріозну дію. Рекомендується заварити чай, настояти 20-30 хвилин і пити невеликими ковтками, утримуючи у роті, прополіскуючи зуби.

• Пастеризоване молоко містить іонізований кальцій, що зміцнює емаль зубів, тому його також рекомендують повільно пити, утримуючи у роті. Після кип'ятіння дана властивість молока втрачається.

Важливо своєчасне, до 1 -1,5 років, формування у дітей функції жування. Активне пережовування їжі сприяє підвищенню слиновиділення і мінералізації зубів, а тверді частинки їжі знімають з зубів мікробний наліт.

Крім того, жувальне навантаження стимулює ріст щелепних кісток, гарне формування навколозубних тканин (лародонта), що попереджає зубощелепну аномалію і хвороби ясен у дітей.

Привчати дитину до жування слід поступово:

- з 5-6 місяців малюку можна давати пробувати кусати сухарики, хлібні скоринки, бублики, навіть якщо у нього ще немає зубів, з 8-9 місяців - відварну моркву, картоплю шматочками, з 10-11 місяців - фрикадельки;

- на рік у дитини має бути 8 зубів, він може відкушувати яблуко, грушу та інші фрукти;

- в 12-16 місяців у малюка прорізуються перші жувальні зуби і йому можна давати жувати відварне м'ясо шматочками;

- до 2-2,5 років у дитини зазвичай прорізуються всі молочні зуби і його раціон харчування повинен містити достатню кількість жорсткої, волокнистої їжі, що вимагає активного жування.

Добре б виробити у дітей звичку закінчувати прийом будь-якої їжі твердими овочами та фруктами (яблуко, морква, ріпа й ін.), що очищують зуби від зубного нальоту і клейких харчових залишків.

• У дітей, які звикли їсти напіврідку, протерту, м'яку їжу, ліниво жують, відзначається рясне відкладення зубного нальоту, раннє каріозне руйнування зубів, недорозвинення щелеп. Тому, прагніть виховати в дитини звичку добре пережовувати їжу, ніколи не квапте їїо під час їжі, не привчайте запивати кожен шматочок.

Погане пережовування їжі сприяє розвитку не тільки стоматологічних захворювань, але і захворювань шлунка, інших органів травлення.

• При ускладненнях карієсу зубів у дитини можуть виникати болі під час жування, тому, якщо малюк відмовляється від твердої їжі, покажіть його стоматологу.

• Несприятливий вплив на зуби надають солодощі, цукор, тому важливо, щоб у дітей не було звички до солодкої їжі.

- Частота прийому їжі також має значення для збереження здорових зубів. Якщо дитина постійно щось їсть невеликими порціями (візьме то булочку, то печиво, то пиріжок), - в порожнині виникають умови для рясного відкладення зубного нальоту, мікроорганізми якого викликають карієс зубів. Краще, щоб діти знали свої основні прийоми їжі (наприклад, сніданок, другий сніданок, обід, полуденок, вечеря) і не порушували цей розпорядок.

Пам’ятайте, виховання у дитини навичок гігієни порожнини рота забезпечить їй здорові зуби і красиву посмішку на все життя!

Кiлькiсть переглядiв: 189