ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

Докази на користь здорової їжі

• Тільки в молоці є кальцій, необхідний твоїм кісточкам. Він допоможе тобі вирости і стати хорошим спортсменом.

• У рибі багато йоду і поліненасичених жирних кислот, необхідних для роботи твого мозку. Ставши розумним, ти зможеш отримати цікаву роботу.

• Овочі та фрукти містять вітамін С, який зміцнює твій імунітет і не дає тобі хворіти.

• Каша містить клітковину, яка, як двірник, очищає твій організм, а чистота - це сила і здоров'я.

/Files/images/shef-kuhar/здоровое-питание-детей.png

Здорове харчування з дитинства

• Здорове харчування є запорукою здоров'я дитини. Пропонуючи дитині збалансоване меню, багате всіма необхідними для росту дитини харчовими речовинами, включаючи вітаміни і мінерали, Ви дбаєте не лише про її здоров'я зараз, але і закладаєте основу здорового способу життя в майбутньому.

Скільки і яких продуктів необхідно вживати дитині

• Потреба фізично здорової активної дитини дошкільного віку в енергії становить 1500-1700 ккал. Це по 60 г білків і жирів, 250 г вуглеводів в день. Не забувайте, що клітковина, що міститься в злаках, овочах і фруктах, також необхідна дошкільнику.

• Ви повинні пам'ятати про те, що частину своїх потреб в харчових речовинах дитина повинна задовольняти за рахунок молока і кисломолочних продуктів: вони не тільки містять корисні білки, жири і вітаміни, але і є найважливішими джерелами кальцію.

• Велика кількість в раціоні овочів і фруктів також необхідна умова здорового зростання. Тільки свіжі плоди можуть забезпечити безперебійне надходження в організм вітаміну С, багатьох мінералів і ріхноманітних біологічно активних сполук, що забезпечують здоров'я.

ДИТЯЧИЙ САДОК: ВТРАТА КОНТРОЛЮ

Правильне харчування на особистому прикладі

• В Україні багато мам після досягнення дитиною 3-4-річного віку повертаються на роботу, а значить, не можуть доглядати за нею в денний час. Малюк вирушає в дитячий садок, де його меню складається незалежно від бажання батьків.

• Не варто засмучуватися, в дитячих садках меню відповідає сучасним харчовим стандартам. Діти ж постійно рухаються, тому у них непоганий апетит. Можливість приймати їжу в колективі також підстьобує апетит дитини.

• Забираючи дитину з садка, поговоріть з вихователем, дізнайтеся, як їсть Ваша дитина. Встановіть контакт і з самою дитиною - нехай вона щодня розповідає Вам, чим годували в садочку. Це дозволить Вам коригувати її щоденний раціон, додаючи в міру необхідності свіжі овочі та фрукти, молочні та інші продукти.

Шкідливий вплив реклами та оточення на харчові звички дитини

• Крім втрати контролю за меню дитини, відвідування дитячого садка таїть у собі ще одну небезпеку - негативний вплив оточення на харчові звички дитини. Інші діти можуть приносити в групу непотрібні для здоров'я ласощі, такі як солодощі, газовану воду або чіпси, і пригощати ними Вашу дитини.

• Приблизно в цьому ж віці дитина починає сприймати телевізійну рекламу і піддаватися її впливу. І якщо раніше була можливість захистити дитину від появи в її раціоні цих смачних і калорійних, але нездорових перекусів, то тепер це стає все важче.

• Єдиний вихід із ситуації - боротися з негативним впливом на здоров'я дитини агресивних харчових продуктів вдома. Ви повинні показувати дитині приклад. Нехай Ваш раціон буде складений в основному з корисних продуктів: парових або тушкованих овочів і м'яса, риби, супів, свіжих овочів і фруктів, молочних продуктів і круп.

• Не забувайте, що в цьому віці головним авторитетом для дитини є батьки. Малюк постійно відкритий до сприйняття нової інформації, тому частіше розповідайте йому про здорове харчування, наголошуючи на бонуси, які воно йому принесе: високий зріст, інтелект, спортивні досягнення. Пробуйте готувати разом нескладні, але корисні страви (наприклад, овочеві та фруктові салати).

Пам'ятайте! Попереду Вашу дитини очікують школа, а потім підлітковий вік. І саме зараз Вам необхідно зберегти і зміцнити фундамент здоров'я, на якому в майбутньому зможе встояти, подолавши фізичні і психологічні стреси, її організм.

• Якщо ваша дитина здорова і отримує різноманітне харчування, то вона може не мати потребу в додатковому прийомі вітамінно-мінеральних комплексів, але якщо лікар рекомендує їх прийом, особливо в зимово-весняний період, то слід прислухатися до рекомендацій лікаря.

Приклад денного меню для дитини 4-6 років
Прийом їжі, найменування стравВага готової порції, г
Сніданок
Каша вівсяна молочна з вершковим маслом200 + 5
Сирна запіканка70
Чай з молоком180
Другий сніданок
Свіжі фрукти100
Обід
Суп овочевий зі сметаною250 + 5
Котлети м'ясні парові90
Вермішель відварна130
Салат з буряка і зеленого горошку з додаванням олії50 + 5
Компот зі свіжих яблук150
Підвечірок
Молоко (2,5% або 3,2% жирності)200
Булочка здобна50
Вечеря
Риба відварна80
Пюре картопляне160 + 3
Овочевий салат з капусти, моркви і яблук з додаванням олії60 + 5
Чай з цукром180
Перед сном
Кефір (2,5% або 3,2% жирності)180
На весь день
Хліб пшеничний, хліб житній110

/Files/images/kartinki/02_kopiya_1.jpg

ЩО КРАЩЕ ЇСТИ УРАНЦІ?

Пiсля сну дайте дитинi трохи води — у такiй кiлькостi, у якiй вона потребує. Через 15-20 хвилин або пiзнiше запропонуйте дитинi розведений сiк iз сезонних фруктiв. Улiтку — соки з ягiд: чорницi, чорної i червоної смородини, вишнi i т.iн., восени i взимку — з яблук, груш, а весною — з цитрусових. Для кращого перетравлення їжi соки дiтям розводять водою (це важливо!) у пропорцiї 1:1 або одна частина води i двi частини соку. Саме снiданок має обов'язково мiстити будь-яку гарячу страву — з творога, яєць, крупи (молочна каша), м'яса, а також гарячий напiй (чай, какао, кавовий напiй з молоком) або вітамінізовані напої i соки.

ЩО КРАЩЕ ВЖИВАТИ НА ОБIД?

На обід обов'язковою є перша страва, м'ясна чи рибна страва з гарнiром, у тому числi з овочiв, i напiй (сiк, компоти з свiжих чи сухих фруктiв). Доречно також в обiд давати дiтям свiжi фрукти.

ЯК НЕ ВАРТО ДАВАТИ М'ЯСО ДИТИНI ?

У жодному випадку не можна давати кісткові бульйони! Не потрібно і жирних бульйонів. І на кінець, не частіше чотирьох разів на тиждень можна дати будь-яке м'ясо, але не сосиски і не ковбасу. Не варто давати м'ясо з картоплею, це поєднання несприятливе для травлення.

ЩО КРАЩЕ ЇСТИ НА ПОЛУДЕНОК ?

Через 2-3 години можна запропонувати дитині компот (киселі заборонені) або печене яблуко, чай з сухарями, сушкою, нежирним печивом.

ЩО КРАЩЕ ЇСТИ НА ВЕЧЕРЮ ?

Вечеря частiше має складатися з бiлкової їжi. Зазвичай рекомендують рибу, молочні, крупові, овочеві, творожні чи яєчні страви. А от м'ясні страви перед сном не рекомендуються. Іноді на вечерю можна дати будь-яку картопляну страву. Діти із задоволенням їдять картоплю з квашеною капустою, солоним огірком. Якщо дитина любить яйця, два-три рази на тиждень дайте їй яєчню. Можна запропонувати 1-2 варені яйця, але не додавати до них ще якісь страви. Власне перед сном можна дати дитині склянку кефіру, молока, ряжанки з печивом, булочкою і т.ін.

Повторення у раціоні одних і тих же страв чи кулінарних виробів у найближчі дні не припустимо. У суміжні дні варто уникати використання страв, що готуються з однієї і тієї ж сировини (кашки і гарніри з одного виду круп, макаронні вироби у різних стравах i т.iн.). Допустиме використання білих коренів (петрушки, селери, пастернаку), кропу, лаврового листа, свіжої зелені, а також кориці і ваніліну.

Ось таке просте, але розумне харчування принесе користь Вашій дитині. Звичайно, якщо дитина хвора, то лiкар разом з батьками можуть коректувати дiєту, виходячи з конкретних особливостей захворювання.

Кiлькiсть переглядiв: 616