ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ РАННЬОГО ВІКУ

Корисні замінники

• Яблуко або груша - замість цукерки.

• Печиво - замість шоколадного батончика.

• Молоко - замість газованих напоїв.

• Скибочки свіжої або підсушеної моркви - замість сухариків.

• Сухофрукти або горіхи - замість чіпсів.

/Files/images/shef-kuhar/188170343.241233909.jpeg

Звичка до здорового харчування закладається в дитинстві

• Здорове харчування - запорука повноцінного фізичного і духовного життя людини. Якщо про власне здоров'я Ви можете забути або проміняти його на зручність і звичність «неправильної їжі», то подбати про правильне харчування власної дитини - Ваш обов'язок.

• Повноцінне харчування необхідно дитині з перших днів. У нашій країні мами зазвичай припиняють годування дитини грудьми у віці близько року. Малюк бере в руки свої перші столові прибори та сідає спочатку за свій маленький, а потім і за спільний стіл.

• Відсутність материнського молока може стати стресом для маленького організму. Ваше завдання - запобігти цьому. Перехід на звичайне харчування не повинен позначитися на надходженні енергії, вітамінів і мінералів. З готових продуктів перевагу слід віддавати тим, які призначені для харчування дітей даної вікової групи. В даний час промисловість випускає каші, м'ясні продукти, м'ясні та рибні напівфабрикати та інші продукти, адаптовані до потреб дітей цієї вікової групи.

Коли дитина погано їсть

• Багато мам скаржаться на те, що їх малюк відмовляється їсти. У більшості випадків їхні скарги абсолютно необгрунтовані. Щоб з'ясувати, чи отримує Ваша дитина достатньо калорій, простежте за об'ємом їжі, яку вона з'їдає за столом, а потім додайте до неї ті продукти, які вона вживає, перекушуючи.

• Пам'ятайте, що середня потреба в енергії дитини від року до трьох зазвичай укладається в рамки 1000-1500 ккал на добу. Однак Ваша дитина може бути активніше однолітків, тоді їй буде потрібно більше енергії. Або, навпаки, малюк мало рухається і майже не буває на повітрі, і з цим пов'язана відсутність апетиту. Контролем якості харчування і здоров'я є фізичний розвиток і маса тіла.

• Не забувайте і про зовнішні ритуали прийому їжі. Навчіть дитину мити руки перед їжею, витирати рот серветкою після їжі, заохочуйте користування приборами. Поступово замінюйте пюре на більш великі шматочки. Звертайте увагу дитини на збіг Вашого «дорослого» раціону з її «дитячим»: їй це сподобається. Однак для цього теж доведеться дотримуватися правил здорового харчування.

Дефіцит маси тіла або ожиріння? Балуйте дитину правильно

Дефіцит маси тіла є серйозною загрозою здоров'ю підростаючого організму. Він загрожує зменшенням розміру серця і життєвої ємкості легенів, анемією і зниженням розумової активності. Але! Не варто панікувати, якщо Ваша дитина худа, - зверніться за консультацією до педіатра, швидше за все, її вага - в межах норми.

У сучасному суспільстві, принаймні в країнах, що не зазнають значного дефіциту продуктів і проблеми голоду, діти швидше схильні до ризику раннього ожиріння. І справа тут не стільки в непомірному апетиті, скільки в низькій фізичної активності і неправильних харчових звичках.

Від здорового прикорму до здорового харчування

Чим раніше Ви усвідомите власну відповідальність за формування правильних харчових звичок Вашої дитини, тим краще. Починати необхідно вже з моменту введення прикорму: діти часто відмовляються від всього корисного в старшому віці тільки тому, що не пробували цього в дитинстві.

Порадьтеся з педіатром і починайте поступове введення нових продуктів. Дитина повинна спробувати м'ясо, рибу, птицю, субпродукти, різноманітні овочі та крупи. Віддавайте перевагу вареній, тушкованій і паровій їжі замість смаженої.

Пам'ятайте, що організм дитини сильно відрізняється від дорослого організму. Для росту малюкові потрібно більше калорійних продуктів, жири та незбиране молоко. Молоко необхідно як незамінне джерело кальцію для формування скелета. Привчіть дитину вживати овочі і фрукти, різні крупи.

А ось любов до занадто солодкого, жирного і смаженого, надлишку спецій і підсилювачів смаку постарайтеся уникнути. Така їжа змінює роботу смакових рецепторів, малюк перестає цінувати смак традиційних продуктів: м'яса, молока, риби, фруктів, овочів.

Постарайтеся зробити все для того, щоб дитина якомога пізніше познайомилася з цукерками і тістечками, солодкими газованими напоями, чіпсами. Попросіть родичів не пригощати Вашу дитини подібними «ласощами». Заохочувати дитину можна фруктами, печивом, йогуртом.

• Пам'ятайте, що крім спотворення смаку дитини, вживання таких продуктів призводить до виникнення проблем з травною системою і карієсу.

Приклад денного меню для дитини 1-3 років
Приймання їжі. Найменування стравВага готової порції, г
Сніданок
Каша рисова молочна150
Чай з молоком150
Другий сніданок
Свіжі фрукти70
Обід
Суп овочевий зі сметаною200 + 5
Котлети м'ясні парові70
Вермішель відварна80
Салат з моркви і яблук з додаванням олії45 + 5
Компот зі свіжих яблук150
Підвечірок
Молоко (2,5% або 3,2% жирності)180
Печиво50
Вечеря
Риба відварна на пару70
Пюре картопляне120 + 3
Овочевий салат з капусти і яблук з додаванням олії40 + 3
Чай150
Перед сном
Кефір (2,5% або 3,2% жирності)150
На весь день
Хліб пшеничний, хліб житній100
Кiлькiсть переглядiв: 542